

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 45 pF |
| Length | 1.3 mm |
| Width | 900 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 100 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 650 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 900 µm |
| Radiation Hardening | No |
| Polarity | Bidirectional |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Working Voltage | 5 V |
| Peak Pulse Current | 12 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 5.5 V |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 5.5 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5 V |
| Clamping Voltage | 14 V |
| Peak Pulse Power | 130 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 1 mA |
| Voltage ESD Contact | 30 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 30 kV |
| Diode Capacitance | 45 pF |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1143
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11270
Ext.Price$0.11270
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11270 | $0.11270 |
| 10 | $0.05635 | $0.56350 |
| 50 | $0.05101 | $2.55050 |
| 100 | $0.04617 | $4.61700 |
| 500 | $0.04221 | $21.10500 |
| 1000 | $0.03859 | $38.59000 |
| 3000 | $0.03528 | $105.84000 |
| 5000 | $0.03028 | $151.40000 |
